Menü Kapat

Baca Gazı Analizi Ölçüm Parametreleri Nedir?

Baca gazı analizi ölçüm hakkında ölçüm parametreleri ile ilgili bilmek istediğiniz her detaylı bu yazımızda sakladık. Baca gazı ölçer cihazlarının bilinmeyen ölçüm teknolojilerini sizlerle buluşturduk.

Baca Gazı Analiz Ölçüm
Baca Gazı Analiz Ölçüm

Baca gazı analizi ölçüm cihazları parametreleri, emisyon, proses ve verim ölçümü amaçlı kullanılabilinmektedir. Özellikle son dönemde elektronikteki gelişmeler baca gazı analizörlerini daha kolay kullanılabilir hale getirmiştir.  Baca gazı analiz cihazları, yeterli verileri kullanıcıya daha küçük cihaz boyutu ve daha uzun sensör ömürleri ile verebilecek duruma gelmişlerdir.

Portatif baca gazı analiz cihazları elektrokimyasal sensörler kullanmaktadırlar. Bu sensörlerde sonsuza kadar kullanılabilecek malzemeler değildirler. Ölçüm esnasında bacadan çekilen gazla elektrokimyasal sensörün içerisinde kimyasal bir reaksiyon sonucu olarak tükenme olur. Elektrokimyasal sensörlerin sarf malzemesi olması nedeniyle baca gazı analiz cihazı seçimi esnasında elektrokimyasal sensörlerin kullanım ömrü oldukça önemlidir.
Portatif baca gazı analiz cihazları yakma sistemine bağlanarak otomatik ayar yapabilen cihazlar değildirler. Portatif baca gazı analiz cihazları yakma sisteminin bacasından çıkan gazı analiz ederek sistemin yanma karakteristiği hakkında kullanıcıya bilgi veren cihazlardır.
Ölçülen ve hesaplanan değerlere göre yakma sistemini ayarlamak bu değerlerin doğru bir şekilde yorumlanmasına bağlıdır. Baca gazı analiz cihazlarının sistemin yanma performansı ile ilgili verdiği bilgiler arasında ölçebildiği ve hesaplayabildiği parametreler vardır.

Baca Gazı Analiz Ölçüm Parametreleri

Oksijen (O2) , karbonmonoksit (CO), azotmonoksit (NO), kükürtdioksit (SO2) gazları konsantrasyonları, baca gazı sıcaklığı, ortam sıcaklığı gibi parametreler baca gazı analiz cihazlarının ölçebildiği parametrelerdir. Gaz konsantrasyonlarında ölçüm değerleri, değerlerin büyüklüğüne göre ppm veya yüzde (%) olarak gösterilir. CO2, O2 gibi konsantrasyon değerleri yüksek olan gazlar % olarak, CO, NOx gibi konsantrasyonu düşük olan gazlar ppm olarak görütülenir. Verim (η), fazla hava katsayısı (λ), karbondioksit (CO2), NOx gibi parametreler ise portatif baca gazı analiz cihazlarının hesaplayabildiği parametrelerdir.
Verim hesabı için gerekli olan parametreler baca gazı sıcaklığı (FT), ortam sıcaklığı (AT), bacada ölçülen oksijen (O2) değeridir. Aşağıda yanma veriminin nasıl hesaplandığına dair bir formülasyonu bulunmaktadır;
Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 1
Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 1
η:  Yanma verimi
qA: Baca gazı kaybı
FT: Baca gazı sıcaklığı
AT: Ortam sıcaklığı
A2/B: Yakıta özel katsayılar
O2: Ölçülen oksijen
XK: Yoğuşma sıcaklığına ulaşılamadığında qA’in “-“ değer aldığını belirten katsayıdır. Yoğuşmalı sistemler için önemlidir. Yoğuşma sıcaklığının altına inilmediyse XK=0.

Baca Gazı Analizinde Ölçüm Parametreleri

Verim formülasyonunda aynı zamanda yakıt tipine göre değişkenlik gösteren bazı katsayılar bulunmaktadır. Bu nedenle verim hesabı için baca gazı analiz cihazına kullanılan yakıt tipinin doğru girilmesinin önemi büyüktür. Verim formülünün içerisinde ortam havası sıcaklığının olmasının sebebi sisteme giren havanın oramdan çekiliyor olmasıdır. Bu bağlamda ortam sıcaklığı sensörünün brülörün hava giriş ağzında bulunması daha doğru ve hassas ölçüm yapılması için önemlidir.
Portatif baca gazı analiz cihazlarında CO2 gazı elektrokimyasal yolla ölçülemediğinden dolayı IR teknikle ölçülür veya çoğu zaman hesaplanır. CO2 hesaplanmasında ise aşağıdaki formülasyon kullanılmaktadır.
Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 2
Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 2

Aşağıdaki formülasyonda CO2 max değeri seçilen yakıta göre hesaplanan bir parametredir. O2 ise ölçülen oksijen miktarını temsil etmektedir.

Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 3
Baca Gazı Analiz Ölçüm Formül 3
Yanma için gerekli olan oksijen ortam havasından sağlanır. Tam yanmanın sağlanması için teorik olarak gerekli olan oksijenden daha fazla oksijen gerekmektedir. Sisteme verilen fazla havanın teorik hava ihtiyacına oranına fazla hava katsayısı (λ) denmektedir. Fazla hava katsayısının formülasyonu ise aşağıdaki gibidir;
Baca gazı analiz cihazının düzgün ve bilinçli kullanılması en az cihaz hassasiyeti kadar önemlidir. Cihazın verilerinin doğru şekilde yorumlanması yakma sisteminizin verimini yükselteceği gibi, yakıt maliyetini de minimize edecektir.
Baca gazı analiz sonuçlarını bir bakışta görebileceğiniz testo 330LL baca gazı analizörü, ısıtma sistemini kontrol altında tutmanızı kolaylaştıran profesyonel destek sağlar.

Baca Gazı Analizinde Geliştirilmiş 5 Ölçüm Menüsü

Renkli grafik ekranıyla ölçüm verileriniz çok daha kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz. Geliştirilmiş 5 ölçüm menüsü sayesinde ısıtma sistemlerindeki ölçümleri rahatlıkla gerçekleştirirsiniz.
• Baca gazı ölçümü
• Gaz hattı testleri
• Baca çekiş ölçümü
• Ortam CO ölçümü
• Fark basınç (ΔP) ölçümü
menüleriyle detaylı veri analizi yaparsınız.

Baca Gazı Analiz Ölçüm Parametreleri yazımızı okudunuz. Baca gazı ölçüm  ve analiz cihazları hakkında daha detaylı bilgileri alabilmek için telefon numaralarımızdan bizleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca baca gazı emisyon cihazlarının model ve fiyat bilgilerine ürünlerimiz sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İşletmenize uygun en iyi cihazları cihaz sayfamızdan inceleyerek ne verimli ve en iyi sonuçları karşınıza getiren baca gazı ölçüm cihazlarımıza sahip olabilirsiniz.

Ram Limited Ölçü ve Kontrol sistemleri olarak 20 yılı aşkındır bu tür cihazların satışını yapmaktayız. Yeterli seviyede uzman, tecrübeli teknik personellerimiz ile ulaşamadığınız bir çok noktada sizlere çözüm olmaktan gurur duymaktayız. Baca gazı ölçüm cihazı satın almadan önce bizlerde ücretsiz danışmanlık hizmeti de ayrıca alabilirsiniz.

Baca Gazı Ölçümü İle İlgili Diğer Yazılarımız;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir